Elektronik Sigara

Elektronik Sigara

Elektronik Sigara genellikle bir e-sigara veya benzer bir cihaz tarafından üretilen buhar olarak adlandırılan aerosolün solunması ve solunmasıdır. Bu terim, e-sigaraların tütün dumanı üretmemesi, daha çok su buharı ile karıştırılan ve aslında ince parçacıklardan oluşan bir aerosol ürettiği için kullanılmaktadır. Bu parçacıkların birçoğu, kansere, solunum ve kalp hastalıklarına bağlı olarak değişen miktarlarda toksik kimyasallar içerir.

Vaping, ABD'de 2007 yılında kitle pazarına tanıtılan e-sigaraların yükselişiyle popülerlik kazanmıştır. ). Tütsülenmiş sigaralara benzeyen e-sigaralar ve büyük dolmakalemlere benzeyen vape kalemler tipik olarak tasarımda daha basit ve kullanıcı tarafından özelleştirilen cihazlardan daha ucuzdur.

Genellikle bir buhar cihazı bir ağızlık, bir batarya, e-sıvı veya e-meyve suyu içeren bir kartuş ve bir batarya ile çalışan cihaz için bir ısıtma bileşeninden oluşur. Cihaz kullanıldığında, batarya e-sıvının içeriğini akciğerlere solunan ve ardından solunan bir aerosole dönüştüren ısıtma bileşenini ısıtır.

Buharlaştırıcı ürünlerindeki e-sıvı genellikle nikotin, lezzet verici ve diğer kimyasal maddeler ve metaller içeren, ancak tütün içermeyen propilen glikol veya bitkisel gliserin bazlı bir sıvı içerir.

En yeni ve en popüler vaping ürünü, bir bilgisayarın USB flash sürücüsünü andıran küçük, şık bir cihaz olan JUUL'dur. İnce tasarımı gizlenmesini kolaylaştırır; bu da orta ve lise öğrencileri arasında neden bu kadar popüler olduğunu açıklamaya yardımcı olur. Şu anda Amerika Birleşik Devletleri'ndeki vaping ürünlerinin pazar payının yaklaşık yüzde 72'sini oluşturuyor. Crème brûlée, mango ve meyveli karışıklık gibi çeşitli cazip lezzetlerde geliyor. Her JUUL ürünü yüksek dozda nikotin içerir, bir kapsül veya lezzet kartuşu ile birlikte bir paket sigara kadar yaklaşık olarak nikotin içerir

Artan sayıda kanıt, vaping ürünlerinin tehlikeli olabileceğini göstermektedir. Bu ürünler 2000'li yılların sonlarında piyasaya sürüldüğü ilk iyimserliğe rağmen, sağlık savunucuları artık, özellikle gençlere yönelik risklerinin faydalarından daha ağır olduğunu öne süren kanıtların ışığında kullanılmasına dikkat etmeyi öneriyor. 

All comments

Leave a Reply